Arsa ve Arazi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Arsa ve araziler, orta ve uzun vadede en çok tercih edilen gayrimenkul yatırım araçları içerisinde en hızlı prim yapan grubu oluşturmaktadır.

Arsa ve araziler, orta ve uzun vadede en çok tercih edilen gayrimenkul yatırım araçları içerisinde en hızlı prim yapan grubu oluşturmaktadır. Bu yüzden Ajanda Plus olarak, arsaya yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalardan bahsetmek faydalı olacaktır. Ayrıca Ajanda Plus blog üzerinden güncel emlak, gayrimenkul makalelerini okuyabilir, emlak ve gayrimenkul hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Arsa / Arazi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

* İlk olarak arsa ve arazilerin bağlı bulunduğu il / ilçede bulunan Tapu Sicili Müdürlüğü'nden; tapunun kimin üzerine kayıtlı olduğu, ada, pafta ve parsel bilgisinin doğruluğu, imar durumu, niteliği ve yüzölçümü bilgileri incelenmelidir.

* Tapu kütüğünde inceleyebileceğimiz şerhler ve beyanlar kısaca; satış vaadinin şerhi, birleştirme (tevhit), ayırma (ifraz), intifa hakkı, şufa hakkı, iştira hakkı, vefa (geri alım) hakkı, geçit hakkı, sükna (oturma) hakkı, satışa arz şerhi, ipotek, haciz, ihtiyati tedbir/haciz, davalıdır şerhi vb. şerhler olup olmadığına bakmak, ileride yaşanacak mağduriyeti önlemek adına incelemek yararınıza olacaktır.

* Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde devlete ait olmayan, tüzel veya gerçek kişi üzerine kayıtlı tapular Tapu kütüğüne bağlıdır. Arsa veya arazi'nin tapusu yoksa devlete ait olduğunun veya satıcının sadece kullanım hakkı olduğunun göstergesidir. Bu şekilde de sadece kullanım hakkı devredilir. Kullanım hakkı devredilen arsa/arazinin alıcısı işgalcisi olmaktan öteye gidemez. Bu noktanın dikkat etmemiz gereken en önemli detay olduğunu düşünüyorum.

* Arsa için; ana yola yakın olup olmadığını, topografik olarak düz veya az eğimli olduğunu, yüksek gerilim hattına uzaklığını, düzgün kullanışlı bir arsa tercih edilmesini, arsanın bulunduğu civarda planlanan büyük yatırımları, sosyal çevresini (metro, yol, hastane vb.) araştırmanız yararınıza olacaktır. Gelecekte yaşam yoğunluğunun artması beklenen bölgelerdeki arsa yatırımları gelecek vaad eder. Karlı bir yatırım için düşünülebilir.

* Arazi için ise; tarım vasfında mı, yoksa imar sahası içinde mi? Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu hükümlerince tarım arazileri çok küçük parçalara bölünememektedir. Yani yatırım aracı olmaktan büyük oranda çıkarılmıştır. Tarımsal nitelik taşıyan arazilerin müstakil veya hisseli olarak devredilebilmesi için mal sahibinin aynı ilçe sınırları içinde başka taşınmazı olmaması gerekiyor. Birden fazla yeri varsa da hepsinin aynı anda devredilmesi gerekiyor. Arazinin kullanım amacı doğrultusunda ilerlemek bizim yararımıza olacaktır.

Kısaca önemli noktalara değinmek istedim. Bunun dışında Tapu kütüğünden; şerhler, beyanlar ve kısıtlamalar kısmında çıkan bazı kayıtlar satışa engel olabileceği gibi alıcıya büyük sorumluluklar da yükleyebileceği için bunlara da dikkat etmek gereklidir. Bu yüzden Tapu kütüğünde inceleyebileceğiniz şerhler ve beyanlar ile ilgili; Ajanda Plus, ajanda programının faydalı makaleler kısmından "Arsa ve arazi alırken nelere dikkat etmeliyiz - 2" konu başlıklı makaleden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tüm alıcılara karlı yatırımlar, satıcılara ise kazançlı satışlar dilerim.

30 Gün Ücretsiz Dene

Memnun kalırsanız bizi arayabilir veya bilgilerinizi bırakarak proje danışmanlarımızdan arama talebinde bulunabilirsiniz. Deneme süresi bitiminde girdiğiniz bilgiler silinmeyecek, yine kolay bir şekilde kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.