Ev Satarken Kullanılması Gereken 5 Sihirli Kelime

Gayrimenkul alım, satım, kiralama işlemlerinde evin satışını hızlandıran bazı kelimeler, alıcıların karar vermesini hızlandırıyor.

Gayrimenkul alım satımında ve kiralama işlemlerinde, büyük oranda internetin nimetlerinden yararlanıyoruz. Yapılan araştırmalarda bu durumu doğruluyor. Gayrimenkul alım, satım, kiralama işlemlerinde sıklıkla başvurulan ve alıcının ilgisini çeken, evin satışını hızlandıran kelimeler alıcıların karar vermesini hızlandırıyor. İlan verirken dikkat etmemiz gereken sihirli kelimeler; evin özellikleri, lokasyonu veya alıcı üzerinde etki yaratacak, dikkatini çekecek kelimelerden oluşmalıdır.

Kullanılan kelimeler aynı zamanda ilanın arama motorlarında da üst sıralarda yer almasını sağlayarak, daha fazla kişiye daha kısa sürede ulaşılmasını sağlar. İlan verirken kullanılması gereken 5 sihirli kelime;

 1. Bakımlı

  Sıfır daire almayacak olan kişiler, özellikle ev satın alma veya kiralama sürecinde alıcı "bakımlı" kelimesine dikkat eder. Özellikle 10 yaş üstü evlerde, tadilat gerektirebileceğinden daha çok dikkat çeker. Eğer evinizi satıyor veya kiraya veriyorsanız mutlaka evinizin bakımlı odcuğunu belirtin. Evinizin özellikle mutfak ve banyosu bakımsız ise birkaç küçük harcamayla bakımlı hale getirerek satmanız/kiraya vermeniz hem evinizin değerini korumasına hemde daha kısa sürede satılmasını/kiralanmasını sağlar. Bu sebeple, ilan verirken "bakımlı" kelimesini İlan başlığına eklememiz daha iyi sonuçlar almamızı sağlayacaktır. Gayrimenkul yatırım danışmanı veya emlakçılar içinde durum değişmiyor. Evi satın alacak veya kiralayacak "Bakımlı" kelimesini duyan alıcının eve olan ilgisi artıyor, işlemi/ satışı hızlandırıyor

 2. Yakınlık

  Bir evi satın alacak veya kiralayacak olan kişiler için, duymak istedikleri 2. Sihirli kelime yakınlıktır. "Yakınlık" evin lokasyonuna göre değişebilir, ama herkes önemli birkaç yere yakın oturmayı tercih eder. Hastane, okul, toplu taşıma araçları, alışveriş merkezi, market, Pazar vs. yakınlığı özellikle büyük şehirlerde önem arz eder. Ev alım satım, kiralaya verme durumunda "Yakınlık" yani evin lokasyonundan bahsedilmesi alıcının gözünde evin değerini arttırır.

 3. Pazarlık Payı var

  "Pazarlık payı var" ifadesi bazı insanlar için sinir bozucu bulunsa da, pazarlık geleneği göz önünde bulundurulduğunda emlak alım satımının olmazsa olmaz kelimelerinden. Evinizin değeri çok uçuk bir fiyat değilse ve azda olsa bir pazarlık payı varsa her zaman düşünülmesi gereken bir alternatif haline gelmiş olur. Kısa süre içinde alıcısını bulur.

 4. Eşyalı

  Özellikle büyük şehirlerde, üniversitelere yakın ve kiralık dairelerde evin fiyatını arttıran en önemli unsurlar arasında yer alır. Bireysel olarak satıyorsanız ilan başlığında belirtmeniz kısa sürede dönüş yapılmasını sağlayacaktır. Emlak veya Gayrimenkul yatırım danışmanları için ise hedef müşteriye ulaşmanızı sağlayacak ve kısa sürede satım/ kiralama işlemi gerçekleşecektir.

 5. Krediye Uygun

  Günümüzde satın alınan evlerin büyük çoğunluğu krediyle satın alınıyor. Bankalar ise her evi kredi vermeye uygun bulmuyor. Alıcıların özellikle dikkatini çeken sihirli kelimelerden biridir "Krediye uygun" kelimesi bu yüzden ilan başlığında belirtilmesi veya emlak, gayrimenkul yatırım danışmanlarının özellikle belirtmesinde işlemleri hızlandırır. Bankaların kredi vermeye uygun bulduğu evler, emlak sektörü açısından çok değerlidir. Bu yüzden kısa sürede ev satışı gerçekleşir.

Sihirli kelimeler dışında ilan verirken kullanacağınız fotoğrafların kalitesine de dikkat etmek, kaliteli görseller kullanmak, konut alıcısı üzerinde ilgi uyandıracaktır. İlanınızı hazırlarken veya emlak danışmanıysanız evi gezdirirken, alıcının/müşterinizin kalbine dokunan, duymak istediği sihirli kelimeleri kullanmanızda satış/kiralama işleminin süresini hızlandırabilir. Güzel bir daire, geniş, güneş görüyor, ferah, anahtar teslim, taşınmaya hazır, konumu muhteşem vb. kelimelerde müşterinizin/alıcının duymak istediği kalbine dokunan kelimeler arasında yer alıyor.

Ajanda Plus emlak ve gayrimenkul yatırım danışmanları için emlak asistanı, emlak destek programıdır. Ajanda plus ile emlakçılar/gayrimenkul yatırım danışmanlarının için iş takibi ve hatırlatmalarında en iyi yardımcısı. Ajanda plus ile sınırsız müşteri, portföy ekleyebilir, portföy talep eşleştirme özelliğiyle, portföyünüzdeki eşleşen ilanlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

30 Gün Ücretsiz Dene

Memnun kalırsanız bizi arayabilir veya bilgilerinizi bırakarak proje danışmanlarımızdan arama talebinde bulunabilirsiniz. Deneme süresi bitiminde girdiğiniz bilgiler silinmeyecek, yine kolay bir şekilde kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.