Gayrimenkul Sözleşmeleri ve Taraflara Avantajları

Gayrimenkul sözleşmeleri nedir? Gayrimenkul sektöründe kullanılan sözleşmeler nelerdir? Sözleşmeli alım satım işlemlerinin avantajları nelerdir?

Emlak sektöründe, emlak danışmanı ile gayrimenkul sahibi arasında karşılıklı olarak satış veya kiralama işlemlerinin, emlak danışmanı tarafından yürütülmesi için imzaladıkları sözleşmelere Gayrimenkul sözleşmeleri denir. Gayrimenkul sözleşmeleri, sözleşme konusuna göre; Konut kira sözleşmesi, İşyeri kira sözleşmesi ve Gayrimenkul alım-satım sözleşmesi olarak yer alır. Sözleşme ile işlemler resmileşir, sınırları çizilir, karşılıklı olarak tarafların hakları güvence altına alınır.

Gayrimenkul danışmanlarının, gayrimenkul sahipleriyle sözleşmeli olarak çalışmaları son derece önemlidir. Profesyonel gayrimenkul ve emlak danışmanları prensip olarak sözleşmesiz işlem yapmazlar. İşlerini kanunlar çerçevesinde koruma altına alarak aynı zamanda da emeğini güvence altına almış olurlar. İşini titizlikle yapan emlak danışmanları sözleşmede yazan tarihe kadar kira veya satış işlemini gerçekleştirmiş olur. Bilinçli bir gayrimenkul sahibi de mutlaka sözleşeme yapmalıdır. Sözleşme yapan gayrimenkul sahibinin avantajları temel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  1. Alıcı/Kiracılar Emlak danışmanı tarafından hazırlanan yer gösterme belgesiyle gayrimenkule getirilir. Tabiri caizse, gayrimenkulünüze elini kolunu sallayan herkes görmeye gelemez.
  2. Emlak firmasının kendi web sitesi başta olmak üzere, internetteki hemen hemen tüm ilan sitelerine gayrimenkulünün ilanı verilir. Bu durum gayrimenkulünüzün işlemlerini hızlandırır.
  3. Sözleşmede kararlaştırılan tarih içerisinde gayrimenkulün satış veya kira işlemi için, emlak danışmanı şartları yerine getirebilmek adına tüm reklam, sunum, iletişim ve ulaşım masraflarını üstlenir.
  4. Gayrimenkul hakkında tüm bilgileri alıcı veya kiracı olarak gelen müşterilere kusursuz bir şekilde sunulur.
  5. Hizmet kalitesinden ödün verilmez. Alıcı/ Kiracı ile etkili bir iletişim kurulur.

Son olarak Gayrimenkul danışmanı, emlakçı, sözleşmeli olarak aldığı gayrimenkulün, satış veya kiralama işlemini gerçekleştirir. Bu saatten sonra emek vererek kazandığı ücret komisyon değil. Hizmet bedeli olarak anılır.

Sözleşmeli olarak portföyüne gayrimenkulü alan emlak danışmanı da gayrimenkul sahibi de kazançlı çıkar. Çünkü emlak danışmanın da önceliği sözleşme yaptığı gayrimenkul sahipleri olur. Sözleşmesiz olarak alınan gayrimenkuller 2. Plana atılır. Mutlaka istisnaları vardır ama gayrimenkul sahipleri şunu düşünmeli, ben bu gayrimenkulü satacak olsam öncelikle sözleşme yaptığım söz verdiğim kişinin gayrimenkulü için mi? yoksa sözleşme yapmadığım birçok emlakçının portföyünde olan, bir tarih belirtmediğim, gayrimenkulün satışı için mi? daha çok çaba sarf ederim. Cevap net ve açık. Kısaca emlak danışmanı, sözleşmeli olarak portföyüne aldığı gayrimenkullü, sözleşmede belirtilen tarih içerside tüm reklam,tanıtım,sunum,ulaşım, iletişim vb. harcamaları yaparak vaat edilen tarih içerisinde işlemlerini gerçekleştirir. Her zaman sözleşmeler hukuki bağlayıcılığı açısından her iki tarafında haklarını korur.

Ajanda Plus, emlak asistanı, emlak destek programının yardımcı makaleler bölümünden güncel emlak haberlerini, emlak/gayrimenkul makalelerini okuyabilir. Her gün yeni bir bilgi edine birsiniz. Gayrimenkul yatırım danışmanlarının ve uzmanların gönderdiği makaleleri okuyabilir. Uzman olduğunuzu düşündüğünüz emlak, gayrimenkul alanındaki deneyimlerinizi göndererek ajanda plus'da paylaşabilirsiniz. Ajanda plus'ın emlakçı ve gayrimenkul yatırım danışmanları için hazırlanmış güvenli, 7/24 portföyünüze ulaşabileceğiniz emlak programının özelliklerini hemen 30 gün ücretsiz kullanarak deneyebilirsiniz.

30 Gün Ücretsiz Dene

Memnun kalırsanız bizi arayabilir veya bilgilerinizi bırakarak proje danışmanlarımızdan arama talebinde bulunabilirsiniz. Deneme süresi bitiminde girdiğiniz bilgiler silinmeyecek, yine kolay bir şekilde kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.