Kira Kontratı Nedir?

Kira kontratı, sözleşmesi nedir? Kira sözleşmesi kaç yıllık yapılır? Kira sözleşmesi nasıl hazırlanır?

Kontrat, iki ya da daha fazla kişi arasında bir taşınmaz için imzalanmış, yasal yükümlülükler içeren bir sözleşmedir. Kira sözleşmesi, kiralanan gayrimenkulün sahibi ile kiralayacak kişi arasında yazılı olarak yapılır. Kira kontratı diğer adıyla kira sözleşmesi süreli veya süresiz olarak yapılabilir. Eğer sözleşme üzerinde bir süre belirtilmemişse 1 yıllık olarak kabul edilir. Taraflardan biri kira sözleşmesini feshetmedikçe ya da fesih sebepleri oluşturmadıkça kira sözleşmesi 1 yılın dolmasıyla tekrar 1 yıl daha uzamış, yenilenmiş olur.

Türk Borçlar Kanunu kapsamında yer alan hükme göre, kira sözleşmesinin/kontratının yazılı olma zorunluluğu yoktur. Yani karşılıklı olarak taraflar aralarında anlaşarak, sözlü olarak da anlaşmaları yeterlidir. Ancak hukuki açıdan geçerliliği olması için yazılı olarak yapılması gerekir. Sözleşme gerekli durumlarda noter huzurunda da yapılabilir. Noter huzurunda olması, olası imza inkârı vb. durumları engellemek adına veya daha uzun kira sözleşmesi yapmak için tercih edilir. Profesyonel olarak ve her iki tarafında yükümlüklerini açıklayan, karşılıklı olarak hukuki açıdan koruyan bir kira sözleşmesi için gerekli tüm maddeler eksiksiz olarak yazılmalıdır. Emlak/Gayrimenkul yatırım danışmanıysanız emlak sektörüne dair, işinizde karşınıza çıkabilecek tüm sözleşmeleri, Ajanda Plus'da bulabilirsiniz. Ajanda Plus, emlak asistanı, emlak destek programına üye olarak dokümanlar bölümünden kolaylıkla kira kontratı ve benzeri diğer sözleşmeleri hazırlayabilir ve bilgisayarınıza indirip saklayabilirsiniz. Ajanda Plus, emlak asistanı programında oluşturduğunuz sözleşmelere, firmanızın logosu ve iletişim bilgilerini ekleyebilir, firmanıza özel olarak kullanabilir, dokümanı yazıcıdan çıktı olarak alabilirsiniz. Ajanda Plus, emlak asistanı, emlak destek programında hazırladığınız sözleşmelerinizin, yenileme tarihlerini ajandanıza kaydedebilirsiniz. Kayıtlı hatırlatmalar, günü geldiğinde bildirim ile sistem tarafından otomatik olarak karşınıza çıkacaktır.

Kira kontratı yaparken; kiranın net mi brüt mü olduğunu, kira artışının hangi oranda olacağını, kira bedelinin yatırılacağı banka hesabını, kira ödeme tarihini, depozitonun ne için verildiğini ve hangi şartlarda geri alınabileceğini, tarafların yükümlülüklerini, varsa kefilin bilgilerini vb. maddelere sözleşmenizde yer verin. Ajanda Plus'ın Faydalı Makaleler bölümünden emlakçı ve gayrimenkul yatırım danışmanları için güncel emlak haberleri ve emlak makalelerine ulaşabilirsiniz.

Ajanda Plus emlak asistan programının yapay zekâ algoritması ile işlemleriniz hız kazanır, ajanda hatırlatma özelliğiyle zaman yönetimini en iyi şekilde yapmış olursunuz. Ajanda Plus, emlak asistanınız üzerinden gelir-gider takibinizi yaparak, alt kullanıcılarınızla heryerden ulaşabileceğiniz ortak bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

30 Gün Ücretsiz Dene

Memnun kalırsanız bizi arayabilir veya bilgilerinizi bırakarak proje danışmanlarımızdan arama talebinde bulunabilirsiniz. Deneme süresi bitiminde girdiğiniz bilgiler silinmeyecek, yine kolay bir şekilde kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.