Konut Kredisi Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Konut kredisi; uzun vadede borçlanma kolaylığı vb. gibi özellikleriyle kullanıcılara cazip gelse de dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.

Ev satın almanın hayalini kuran birçok kişi konut kredisi kullanmayı da düşünüyor. Konut kredisi; uzun vadede borçlanma kolaylığı, eşit taksitlerle ödeme yapma imkânı, belli bir vadeye kadar taksit erteleme gibi özellikleriyle kullanıcılara cazip gelse de dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Ajanda Plus, emlak asistanı, emlakçı destek programı, gayrimenkul yatırım danışmanlarına zaman ve kazanç sağlarken aynı zamanda da faydalı makaleler ile emlak, gayrimenkul sektörü ile ilgili haberleri, gelişmeleri konu alıyor. Konut kredisi kullanmadan önce dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Bankalar nelere dikkat ediyor? Konut kredisi onayı almak için nelere dikkat etmelisiniz? gibi konut kredisiyle ilgili sorularınızın cevapları makalemizde.

Konut kredisini herkes istediği anda kullanamayabiliyor. Çünkü bankaların da müşterilerine kredi kullandırmadan önce bankalar ile ilgili geçmişini gözden geçiriyor. Sorunsuz bir şekilde kredi kullanabilmeniz, bankadan olumlu yanıt alabilmeniz adına işte dikkat etmeniz gereken birkaç madde:

  • İlk olarak ödemelerinizi aksatmayın. Bankalar kredi kullanacak olan kişilerin kredi sicillerini kontrol eder. Ödemelerinizi gününü geçirmeden düzenli olarak ödeyin.
  • Birkaç bankanın konut kredisi şartlarını, faiz oranlarını vb. özelliklerini araştırarak kredi karşılaştırması yapın. Daha önce çalışmadığınız bir bankadan kredi kullanmaya karar verdiyseniz, bankanın sizi tanıması adına kredi kartı alıp, ödemelerini düzenli olarak yapın. Birkaç fatura için otomatik ödeme talimatı verin, kısaca bankanın sizi tanıması için ortalama 6 ay kadar bankayla çalışmalarınız olsun. Olumlu yanıt almanız adına bankanın kredi vereceği müşterisini tanıması faydanıza olacaktır.
  • İş değişikliği yapmayın. Bankalar kredi kullanımı süresinde minimum son 6 ay boyunca ödenen sigortanıza veya son 6 aylık kazancınıza bakıyor. Gelirinizi belgelemenizi istiyor. İş değişikliği yapmış olmanız veya yeni iş kurmuş olmanız dezavantaj olabilir.
  • Konut kredisi kullanacağınız evin, kredi koşullarına uygun olup olmadığını araştırın. Bankalar her ev için konut kredisi vermez. Kredi kriterlerine uygunluğunu araştırmanız, krediye uygun bir ev seçmenizde yarar var. Tabi ki evin fiyatının sizin de ödeme gücünüze uygun olması önemlidir. Ödeme gücünüze uygun olmayan veya bankaların kredi koşullarına uygun olmayan ev için başvurduğunuz, konut kredisi onay almaz. Bu noktayı gözden kaçırmayın.
  • Kredi faiz oranı ve vade kadar, kredinin toplam maliyeti de önemlidir. Kullanacağınız kredinin yıllık maliyetinin ne kadar olduğunu öğrenin.
  • Konut kredisi kullanırken birçok sigorta türleri sunulur. Sunulan sigorta türlerinden sadece DASK (Deprem) sigortası zorunludur. Diğer sunulan sigorta türlerinden sizin için uygun olanı seçin ama DASK dışında sunulan sigortaların zorunlu olmadığını bilerek hareket edin.

Bankaların kredinizi onaylamaları adına dikkat ettikleri birkaç maddeden bahsettik, bunların dışında konut kredisi kullanmak isteyen kişiler; nüfus cüzdanı, ikametgâh belgesi, gelir belgesi ile başvuru yapabilirler. Kredinin onaylanması halinde, ekspertiz raporu ve kredi kullanacak kişinin gelir seviyesi göz önünde bulundurularak konut kredisi miktarı belirlenir. Ajanda Plus, emlak asistanı, emlakçı/gayrimenkul yatırım danışmanları için emlak destek programının "Faydalı Makaleler" bölümünden emlak ve gayrimenkul sektörüne dair tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

30 Gün Ücretsiz Dene

Memnun kalırsanız bizi arayabilir veya bilgilerinizi bırakarak proje danışmanlarımızdan arama talebinde bulunabilirsiniz. Deneme süresi bitiminde girdiğiniz bilgiler silinmeyecek, yine kolay bir şekilde kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.