Tahliye Taahhütnamesi Nedir?

Tahliye Taahhütnamesi Nedir? Tahliye Taahhütnamesi'nin Şartları Nelerdir?

Tahliye taahhütnamesi, gayrimenkulü kiralayan (kiracı) ile gayrimenkul sahibinin 6570 sayılı yasanın tahliye olanakları sınırlı kılması nedeniyle, kiracının bu süreyi gözeterek kiraladığı gayrimenkulü, belirtilen sürede itirazsız, kendiliğinden tahliye edileceğine ilişkin yazılı olarak yapılan irade beyanıdır. Kısaca, kiracı ile kiralayan arasında imzalanan, kiracının kiraladığı gayrimenkulün tahliye tarihinin belirli olduğu bir belgedir.

Tahliye Taahhütnamesi'nin Şartları Nelerdir?

  • Tahliye taahhütnamesini gayrimenkulü kiralayacak olan kişi (kiracı), el yazısıyla yazarak imzalanmalıdır. Sözlü yapılan anlaşmanın bir geçerliliği yoktur.
  • Tahliye Taahhütnamesinin taraflar arasında yazılı olarak yapılması yeterlidir. Noterde yapılma zorunluluğu yoktur. Noterden yapılması, imzanın ve tarihin itirazı söz konusu olamayacağı için işlemleri hızlandırması açısından faydalı olur.
  • Gayrimenkulün tahliye edileceği tarihin özgür irade ile belirlenmesi geçerlilik şartlarındandır.

Tahliye Taahhütnamesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gayrimenkulün kiracısı için, boş tarihli tahliye taahhütnamesi imzalanmamalıdır. Sonradan eklenen tarih geçerli sayılır, bu özgür iradeniz dışında ki işlem sonrasında yazılan tarihle geçerli sayılır.

Tahliye davaları Borçlar Kanunu'nda ve Gayrimenkul Kiraları Hakkındaki kanununun ilgili maddelerinde düzenlenmiştir. Sonuçları kiracı açısından ağır olan tahliye taahhütnamesinin geçerliliği bazı şartlara tabi tutulmuştur. Kanun koyucu konut veya iş yeri ihtiyacı bulunan kiracıyı korumak için bazı şartları geçerlilik şartı olarak kabul etmiş, önlem alma gereği duymuştur. Bu şartların tahliye taahhütnamesinde bulunmaması durumunda tahliye taahhüdü geçersiz sayılır. Emlak, Gayrimenkul danışmanlarına da bu noktada önemli görevler düşmektedir. Bu konuda gayrimenkul sahibinin yapılmasını istediği sözleşme konusunda, kiracıyı bilgilendirmeli ve sözleşmeyi imzalatmalıdır. Gayrimenkulün sahibinin isteğini yerine getirmek, gayrimenkulü kiralayanı da zor durumda bırakmamak adına her iki tarafı da doğru bilgilendirmeli ve sözleşmeyi geçerlilik şartlarına uygun hazırlamalıdır. Gayrimenkul yatırım danışmanları tüm sözleşmelerini hazırlayabildiği gibi tahliye taahhütnamesini de ajanda plus, emlak asistan programının dokumanlar bölümünden kolaylıkla hazırlayabilirler. Ajanda plus, emlak crm, emlak takip destek programıyla sözleşme hazırlama, portföy yönetme, danışmanlara görev atama, ajanda takibi ve faydalı makaleler bölümü gibi emlak, gayrimenkul sektörüne dair tüm konularda destek alabilir, bilgi edinebilirler.

30 Gün Ücretsiz Dene

Memnun kalırsanız bizi arayabilir veya bilgilerinizi bırakarak proje danışmanlarımızdan arama talebinde bulunabilirsiniz. Deneme süresi bitiminde girdiğiniz bilgiler silinmeyecek, yine kolay bir şekilde kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.