Tapu'ya Giderken Gereken Evraklar

Bazen Tapu dairesinde işlemler uzun sürebiliyor, böyle bir durumla karşılaşmamak adına tapu'ya gitmeden önce yapılacak birkaç işlemi açıkladık.

Ajanda Plus, emlak asistan, destek programı özellikleriyle emlakçı ve gayrimenkul yatırım danışmanlarının işlerini kolaylaştırıyor. Aynı zamanda Ajanda Plus Faydalı makaleler bölümünden; güncel emlak makaleleri ve emlak haberleriyle bireysel alıcı, satıcılar için gayrimenkul alım satımına dair her konuya da yer veriyor. Gayrimenkul alım veya satım işlemi mi yapacaksınız? Bazen Tapu dairesinde işlemler uzun sürebiliyor, böyle bir durumla karşılaşmamak adına tapu'ya gitmeden önce yapılacak birkaç işlem var. Tapu'ya gitmeden 1-2 gün önce bazı belgeleri hazırlamanız hem alıcıya hem de satıcıya zaman kazandırıyor, işleminiz daha kısa süre içerisinde tamamlanıyor.

TAPU'DA ALIM SATIM İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR;

 • BELEDİYE'DEN RAYİÇ BEDELİ BELGESİ

  Tapu fotokopisiyle gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeden alınır. Bu belge alım, satım sırasında tapu'ya verilecektir. Emlak beyan değerini gösteren bu belgeyi alıcı veya satıcı, birisinin alması yeterlidir.

 • VERGİ BORCU YOKTUR YAZISI

  Gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeden alınır. Satış işlemi gerçekleşmeden önce, geçmiş döneme ait vergi borcu varsa ödenmelidir.

 • NÜFUS CÜZDANI VE FOTOĞRAF

  Alıcı ve satıcının yanlarında nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopisini, 1 adet satıcının, 2 adet alıcının vesikalık fotoğrafı gereklidir (Fotoğraflar daha önce kullanılmamış olmalı, yırtık, üzeri damgalı ve fotokopi olmamalı.)

 • ALIM-SATIM İŞLEMİNDE TEMSİL VAR İSE TEMSİL BELGESİ

  Yetki belgesi, vasi kararı, vekâletname vb. temsil belgesiyle de tapuda gayrimenkul alım ve satım işlemleri gerçekleştirilebilir. (Temsil, bir şahsın, bir başkası adına ve hesabına işlem yapma yetkisine denir. Yetki kanundan veya temsil olunanın irade beyanından doğar. Sonuç temsil edilen kişiye ait olur.)

 • İŞLEME KONU TAŞINMAZIN TAPU SENEDİ (VAR OLMASI HALİNDE İSTENİR)

 • ZORUNLU DEPREM SİGORTASI POLİÇESİ (DASK)(BİNA VASIFLI TAŞINMAZLARDA)

  Zorunlu deprem sigortası olan Dask, yıllık olarak düzenlenir. 1 gün öncesinde alıcı, satın alacağı gayrimenkulün deprem sigortasını herhangi bir sigorta acentesinden yaptırabilir. Bir sonra ki yıl isteğe bağlı olarak yeniletebilir. Dask yapılmadan tapu'da alım- satım işlemleri yapılamaz.

 • 492 SAYILI HARÇLAR KANUNUN 4 SAYILI TARİFESİNİN 20-a POZİSYONUNA GÖRE, EMLAK BEYAN DEĞERİNDEN AZ OLMAMAK ÜZERE SATIŞ İÇİN BEYAN EDİLEN DEĞER ÜZERİNDEN ALICI VE SATICIDAN AYRI AYRI OLMAK ÜZERE BİNDE 20 ORANINDA HARÇ TAHSİL EDİLİR.

 • 6544 SAYILI DÖNER SERMAYE KANUNUNA EKLİ TARİFEYE GÖRE, DÖNER SERMAYE ÜCRETİ TAHSİL EDİLİR.

 • Tüm evraklarınız tamamlandıktan sonra, alıcı ve satıcının anlaşması sonucunda güvenli gayrimenkul alış satış işlemleriyle veya banka aracılığıyla (bloke çeki ile) ödeme yapınız. Taputakas.com.tr adresinden veya mobil uygulamasından işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşlemler satıcının E-ödeme makbuzu numarası ile gerekli bilgileri sisteme giriliyor. Sistem tarafından oluşturulan referans numarası ile (TVS Ref No) alıcıya iletiliyor. Alıcı ve satıcı tarafından girilen bilgilerin eşleşmesinin ardından alıcı tarafından gönderilen satış bedeli Takasbank nezdinde açılmış olan özel bir hesapta bloke ediliyor. Bloke anından itibaren hem alıcı hem de satıcı için alışveriş süreci güvence altına alınmış oluyor. Tapuda imzalar atıldıktan sonra satışın tescil edildiğine dair Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi üzerinden alınan bilgi ile birlikte, satış bedeli otomatik olarak satıcının sisteme kaydettiği banka (IBAN) hesabına Takasbank tarafından gönderiliyor. Herhangi bir nedenle gerçekleşmeyen satışlarda TapuTakas sistemi tarafından bloke edilen tutar alıcıya iade ediliyor. Dolandırıcılığa, parada sahteciliğe karşı güvenli ödeme araçlarıyla işlemlerinizi gerçekleştirmeniz sizin için risksiz ve hızlı olacaktır.

30 Gün Ücretsiz Dene

Memnun kalırsanız bizi arayabilir veya bilgilerinizi bırakarak proje danışmanlarımızdan arama talebinde bulunabilirsiniz. Deneme süresi bitiminde girdiğiniz bilgiler silinmeyecek, yine kolay bir şekilde kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.